Pasy zębate z zabierakami zgrzewanymi

Pasy zębate produkowane z termoplastycznej mieszanki poliuretanowej mogą być wyposażone w zabieraki zgrzane z pasem, do zastosowania przede wszystkim w aplikacjach transportowych. Typ zabieraka zależy od rodzaju transportowanego przedmiotu oraz warunków pracy. Zabieraki mogą być wyprodukowane w dowolnym kształcie lub konstrukcji.

Pasy zębate z zgrzewanymi zabierakamiWłaściwości techniczne

  • dostępne dla wszystkich typów pasów
  • nie brudzą transportowanego towaru
  • wytrzymała konstrukcja
  • ponad 2000 dostępnych gotowych wzorów
  • zabieraki są nanoszone na pasy metodą termiczną
Umiejscowienie zabieraków

Umiejscowienie zabierakówZaleca się, aby tak dobrać rozstaw zabieraków, by współgrał on z podziałką pasa lub z jej wielokrotnością. Daje to pewność uzyskania najwęższych tolerancji dotyczących długości pasa oraz pozycjonowania na nim zabieraków. Zabieraki mogą być rozmieszczone w rozstawie innym niż podziałka pasa i jej wielokrotność, jednak należy wtedy zwrócić uwagę na długość pasa. Zabieraki mogą być umieszczone nad zębami lub pomiędzy nimi, jednak przy umieszczeniu nad zębami pas będzie bardziej elastyczny.

Wytrzymałość zabieraka

Wytrzymałość zabieraka Wytrzymałość zabieraka, a więc jego nośność, zależy przede wszystkim od powierzchni styku stopki zabieraka z pasem. Wytrzymałość zabieraka jest dobierana do typu i ciężaru transportowanego przedmiotu. Przy przeciążeniu zabierak ulega deformacji (uszkodzeniu) lub zostaje wyrwany z pasa.

Rozmiary zabieraka

Rozmiary zabieraka Najważniejszymi wartościami są wymiary stopki zabieraka oraz jego pozycja na pasie. Grubość zabieraka i jego umiejscowienie na pasie ma wpływ na elastyczność pasa oraz na minimalną średnicę kół pasowych. Elastyczność pasa można podnieść poprzez zamontowanie zabieraka ponad zębem. Wraz ze wzrostem grubości stopki zabieraka wzrasta nam również minimalna średnica kół pasowych. Więcej danych znajduje się w poniższej tabelce.

Zabierak szeroki lub zabierak podpierany

Zabierak szeroki lub zabierak podpierany Zabieraki, które przenoszą wyższe obciążenia, wymagają większej powierzchni podparcia. Dlatego mogą być wykonane z dwoma lub więcej stopkami. Z pasem zgrzana jest tylko jedna stopka i to ona przenosi całe obciążenie. Pozwala to na lepsze rozłożenie ciężaru i jednocześnie nie wpływa to na elastyczność pasa.

Zabieraki segmentowe

Zabieraki segmentowe W przypadku transportowania większych elementów zabierak może być wykonany z segmentów, które nie zmienią elastyczność pasa.

Zabieraki z otworami

Zabieraki z otworami W przypadku, kiedy do zabieraka mają być mocowane dodatkowo inne elementy, stosuje się zabieraki z otworami. Otwory wykonuje się przed zamocowaniem zabieraka do pasa. Ich ilość i wielkość zależy od zastosowania. Odległość otworu od pasa zależy od procesu łączenia stopki zabieraka z grzbietem pasa.

Zabieraki z wkładkami

Zabieraki z wkładkami Zabieraki mogą być wyposażone w stalowe wstawki, które mogą być zamontowane przez producenta lub użytkownika. Pasy z takimi zabierakami są często alternatywą dla łańcuchów z zabierakami.

Nadtop

Nadtop W trakcie procesu zgrzewania zabieraka z pasem dochodzi do powstania nadtopu, który na życzenie klienta może zostać usunięty.

Pionowość zabieraka

Pionowość zabieraka Zabierak może odchylać się w trakcie pracy od pionu ±1°.

 


Zaktualizowany: 26. 1. 2023

Łukasz Bizoń

Konsultant techniczny

Łukasz Bizoń

Konsultant techniczny