Pasy zębate transportowe

Do celów transportowych najczęściej używamy poliuretanowych pasów zębatych zgrzewanych jako pas bezkońcowy. Jeśli sam standardowy pas nie wystarczy, stosujemy kilka niestandardowych opcji modyfikacji do konkretnych zastosowań transportowych. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od rodzaju aplikacji i funkcji, jaką ma spełniać.

Warstwy transportowe zwiększają lub zmniejszają współczynnik tarcia, są odporne na przecięcia. Wyróżniamy warstwy odporne na ścieranie, odporne na temperaturę i inne. Możemy również zapewnić transport towarów lub materiałów za pomocą zabieraków spawanych lub montowanych mechanicznie. W celu poprawy funkcjonalności pasy zębate i warstwy transportowe można następnie poddać obróbce mechanicznej – poprzez szlifowanie, wykrawanie, frezowanie zębów lub grzbietu taśmy, cięcie strumieniem wody.

Jesteśmy gotowi pomóc w doradztwie i zaproponowaniu odpowiedniego rozwiązania.Cięcie pasów

Posiadamy w magazynie paski zębate, zarówno neoprenowe jak i poliuretanowe, dostępne w rękawach, z których jesteśmy w stanie przyciąć szerokości standardowe lub szerokości specjalne wymagane dla Twojej aplikacji.

Połączenia mechaniczne

Stanowią prostą i funkcjonalną alternatywę dla pasów bezkońcowych, która pozwala na szybki montaż lub wymianę pasów bez konieczności demontażu maszyny lub sprzętu. Jest to jego nieoceniona zaleta, która szybko skróci czas przestoju podczas wymiany, a tym samym obniży znaczną część kosztów.

Główne zastosowanie połączeń mechanicznych znajduje się w zastosowaniach transportowych.

Rozróżniamy dwa rodzaje systemów - łączenie za pomocą stalowych pinów oraz ERO Joint HP.

Pasy zębate z zabierakami mocowanymi mechanicznie

System mechanicznego mocowania zabieraka zyskuje na popularności ze względu na swoje zalety w stosunku do pasów ze zgrzewanymi zabierakami. Możliwość zastosowania niemal dowolnego materiału i kształtu zabieraka to kolejna ogromna zaleta tego systemu.

Pasy zębate z zabierakami zgrzewanymi

Pasy zębate produkowane z termoplastycznej mieszanki poliuretanowej mogą być wyposażone w zabieraki zgrzane z pasem, do zastosowania przede wszystkim w aplikacjach transportowych. Typ zabieraka zależy od rodzaju transportowanego przedmiotu oraz warunków pracy. Zabieraki mogą być wyprodukowane w dowolnym kształcie lub konstrukcji.

Pasy zębate z warstwami transportowymi

Pasy zębate wykonane z poliuretanu mogą zostać wyposażone w warstwę transportową o dowolnej charakterystyce, która umożliwia wykorzystanie takiego pasa w różnych aplikacjach transportowych.
Wybór odpowiedniej warstwy transportowej jest uzależniony od rodzaju transportowanego przedmiotu oraz właściwości, jakie warstwa musi spełniać. Warstwy o wysokim współczynniku tarcia dają dobry efekt przenoszenia a te z niskim obniżają minimalną konieczną moc potrzebną do transportu. Warstwy miękkie nadają się do transportu łamliwych przedmiotów a twarde do przenoszenia detali o ostrych krawędziach.

Zgrzewane pasy poliuretanowe

Do produkcji zgrzewanych pasów zębatych wykorzystuje się metraż PU z bardzo wytrzymałego materiału termoplastycznego z wykorzystaniem włókien rozciągliwych, najczęściej stalowych, które można poddać dalszej obróbce cieplnej, dzięki czemu możemy połączyć go w pas bezkońcowy za pomocą urządzenia do zgrzewania pasów. Kord pasa jest przerwany w miejscu zgrzewu, co powoduje zmniejszenie nośności o około 50% w porównaniu do pasów z kordem bezkońcowym.

Obróbka mechaniczna

Pasy można podawać obróbce, w celu poprawy ich funkcjonalności.

Do tego celu stosuje się pasy z pogrubionym grzbietem, dzięki czemu możliwe jest wykonanie różnego rodzaju przeróbek. Pasy zębate z pogrubionym grzbietem mają mniejszą elastyczność, z tego powodu konieczne jest stosowanie kół pasowych o większych średnicach. Elastyczność tych pasów można poprawić poprzez wykonanie poprzecznych nacięć lub rowków.

Łukasz Bizoń

Konsultant techniczny

Łukasz Bizoń

Konsultant techniczny